Bűnmegelőzési Hírlevél, 2018. július

Létrehozva: 2018. 07. 17.

Végre itt a nyár!

 

Végre itt a nyár, az üdülési szezon, számos program, kaland várja a kikapcsolódni vágyókat, ami legalább ennyi „programot" jelent az elkövetők részére is. Látszatra semmiben nem különböznek a nyaralóktól, fesztiválozóktól, könnyen elvegyülnek a tömegben. Tudják, hogy a turisták, strandolók, fesztiválozók figyelmének központjában nem a vagyontárgyaik szerepelnek, nekik viszont igen. Válogatás nélkül lopnak el bármit, elsősorban persze pénzt, pénztárcát a különböző okmányokkal, bankkártyával, hitelkártyával, de nagyon népszerűek a mobiltelefonok, kerékpárok és természetesen a lakáskulcsok, gépkocsikulcsok is.

 

Strandolás, üdülés, fesztivál közben se feledkezzenek meg értékeik védelméről!

 

Javasoljuk, hogy csak annyi pénzt vigyenek magukkal, amennyi feltétlenül szükséges. Amennyiben van, vegyék igénybe az értékmegőrzők szolgáltatását. Csomagjaikat ne hagyják őrizetlenül!

 

A pin kódot ne tárolják együtt a bankártyával (hitelkártyával) és ne is írják rá! Ha elvesztek, vagy ellopták őket, azonnal tiltassák le! A kártyákra célszerű napi korlátozást tetetni, ha illetéktelen személynek mégis sikerülne használnia őket, legalább ne a teljes összeghez tudjon hozzáférni, vagy a teljes hitelkeretet tudja kimeríteni.

 

A gépkocsiban lehetőség szerint ne hagyjanak értéket, ha mégis muszáj, tegyék a csomagtartóba zárva. Az sem trezor, de legalább nem látszik, nem csábít az utastérből laptop, telefon, kézitáska, egyéb értékes holmi.

 

Fontos, hogy a gépkocsit kulccsal zárják le, az ablakokat résnyire se hagyják nyitva, illetve használják a meg lévő mechanikai, elektronikus védelmi és riasztó berendezéseket.

 

Az utóbbi években gyakori bűnelkövetési módszer elsősorban az autópályákon, vagy a pihenőkben, hogy a gépkocsiba ki- és beszálláskor megszólítják a kiszemelt áldozatot, különféle módon elterelik a figyelmét és az utastérből közben észrevétlenül ellopják az értékeit. A figyelem elterelés gyakran alkalmazott módszere, hogy műszaki hibára hívják fel a figyelmet, akár úgy is, hogy előzőleg kiszúrják a gumiabroncsot, és a kerékcsere alatt tulajdonítják el a nyitott kocsiból, ami ott található. Persze ez csak egy az alkalmazott trükkök közül, kérhetnek segítséget, felvilágosítást, ezer ürügyet lehet találni, amivel a figyelmet elterelik. Kérjük legyenek óvatosak, egészségesen gyanakvóak, segítségnyújtás vagy akár szerelés, a gépkocsi állapotának ellenőrzése közben is gondoskodjanak az utastérben hagyott értékek őrzéséről, vagy zárják be a gépkocsit, bármilyen rövid időre, bármilyen kis távolságra (akárcsak a gépkocsi hátuljához) hagyják el azt, a kéretlenül érkező idegeneket pedig tartsák szemmel!

 

A lakásuk biztonságáról se feledkezzenek meg az üdülés idejére, sokat lehet tenni a betörések megelőzéséért. Rokont, jó barátot, jó szomszédot meg lehet bízni a lakás ellenőrzésével, a postaláda ürítésével, azzal, hogy időnként kapcsolja fel a villanyt, ne legyen szembetűnő, hogy a lakás éppen lakatlan. Jó szolgálatot tudnak tenni a különböző technikai eszközök, zárak, riasztók, rács, redőny, amelyeket „személyre szabottan", a védendő értékekhez igazítva célszerű alkalmazni.

 

Az is fontos szabály, hogy üdülés előtt, és üdülés közben lehetőleg ne adják hírül a nagyvilágnak, hogy éppen hol és meddig tartózkodunk, azaz meddig nem tartózkodnak otthon, vagyis szabad a pálya.

 

Végül, de nem utolsó sorban, a fürdőzéssel kapcsolatban szeretnénk a figyelmet felhívni néhány alapvető magatartás szabályra:

    • Csak a kijelölt helyeken fürdőzzenek – a fürdést tiltó tábla jelzését semmi esetre se hagyják figyelmen kívül!
    • Felhevült testtel ne ugorjanak vízbe!
    • Alkoholfogyasztás esetén tartózkodjanak a fürdőzéstől!
    • Aki nem tud úszni, ne menjen a mély vízbe, még csónakkal, gumimatraccal, egyéb eszközzel sem!
    • Gyermeket vízparton felügyelet nélkül hagyni szigorúan tilos!
    • A viharjelző szolgálat jelzéseit komolyan kell venni.
    • Kikapcsolódás közben is figyeljenek egymásra! Ha bajba jutott emberrel találkoznának, lehetőség szerint próbáljanak meg segíteni és/ vagy hívják az általános segélyhívó számot:112

 

Heves Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnügyi Osztály Bűnmegelőzési Alosztály

 

Az otthonuk és értékeik védelmében engedjék meg, hogy az alábbi linkeken egy rövid ismertetőt valamint egy játékot ajánljuk figyelmükbe:

https://www.youtube.com/watch;v=IvuegggFCAw


https://www.youtube.com/watch?v=V0r-V1MTgGE